Comunicat

Colectivul Spitalului Orășenesc „Ioan Lascăr” Comănești, a luat la cunoștință cu stupoare și legitimă  indignare de conținutul articolului „Medic de la Spitalul Comănești, acuzat de malpraxis” publicat de „Vocea Comăneștiului” în data de 30.05.2019 sub semnătură anonimă.

Ne exprimăm indignarea profundă și dezaprobăm în totalitate conținutul articolului mai-sus menționat care este neadevărat și rău intenționat. Mărturie în acest sens stă toată activitatea medicală desfășurată de reputatul dr. M.E., medic primar neurolog, aflat în slujba pacienților Spitalului Orășenesc „Ioan Lascăr” Comănești  de la data de 01.11.1984.

În condițiile în care suntem o instituție cu o activitate prestigioasă la nivelul prestației actului medical și care dispune de aparatură medicală care tinde către modelul european, grație investițiilor făcute și în curs de derulare, afirmăm că în cadrul Spitalului Orășenesc „Ioan Lascăr” Comănești nu s-au înregistrat cazuri de malpraxis  și nu sunt procese cu acest obiect în curs.

Totodată, subliniem în mod obiectiv că toți angajații spitalului sunt apți de muncă, fiind supuși examenului periodic de medicina muncii.

În consecință, profund jigniți de conținutul calomnios al articolului publicat de ”Vocea Comăneștiului” dezmințim public afirmațiile neadevărate care prejudiciază atât onoarea profesională a dr. M.E., cât și imaginea Spitalului Orășenesc „Ioan Lascăr”.

Noi vom continua pe mai departe să ne îngrijim pacienții cu devotament și cu bună-credință în limitele competenței fiecăruia dintre noi.

Colectivul Spitalului Orășenesc „Ioan Lascăr” Comănești