Implicarea pacienților pentru siguranța lor

Avem plăcerea să vă informăm că, la 17 septembrie, se marchează Ziua Mondială a Siguranței Pacientului. În acest an, acest eveniment are drept temă „Implicarea pacienților pentru siguranța lor", ca o recunoaștere a rolului crucial pe care îl joacă pacienții dar și familiile acestora în acordarea asistenței medicale.

Anunț testare rapidă antigen SARS-CoV-2

Începând din data de 15.07.2021 se poate efectua testarea rapida antigen SARS-CoV-2, cu traducere în limba engleza și germana. Testarea se va efectua zilnic, fără programare, indiferent de ora, la centru de recoltare din curtea Spitalului "Ioan Lascar" Comănești si la Camera de Garda. Rezultatul se va elibera pe loc. Tariful testării este de 80 lei, de luni - vineri, respectiv 100 lei sâmbăta - duminică.

Anunț important BFT

Începând cu data de 02/08/2021 în cadrul ambulatoriului SPITALULUI ORĂȘENESC ”IOAN LASCĂR” COMĂNEȘTI vor fi disponibile Servicii de recuperare medicală și în regim ambulatoriu.

Pacientii asigurati CAS care efectueaza tratament in sistem ambulatoriu la SPITALUL ORĂȘENESC ”IOAN LASCĂR” COMĂNEȘTI, pe bază de bilet de trimitere, beneficiaza de pachetul de tratament constand in 4 proceduri fizicale, indicate de medic.
Pacientii neasigurati CAS pot efectua tratament in sistem ambulatoriu contracost conform tarifelor afișate pe site-ul SPITALULUI.

Program Consultatii Luni-Vineri: 7.00-14.00,
Program tratament electroterapie Luni-Vineri: 7.00-15.00,
Informatii și programari la telefon 0234 374215 / 0743023710 intre orele 7.00-15.00.

Echipa medicală formată din medici specialiști, kinetoterapeuți și fizioterapeuți contribuie la: prevenirea şi tratarea afecțiunilor și complicaţiilor acestora, îmbunătăţirea funcţionării şi activităţii pacienţilor.

Serviciile medicale de Recuperare medicală, Medicină fizică şi Balneologie disponibile sunt:
· tratamente fizioterapie (curenţi galvanici, diadinamici, Trabert sau interferenţiali, TENS, electrostimulare funcțională, ionizare, unde scurte, terapie ultrasunete, laserterapie, termoterapie, magnetodiaflux etc.);

Anunț important!

In cadrul laboratorului de analize medicale al Spitalului Orășenesc "Ioan Lascar" Comănești, se pot determina cantitativ anticorpii anti SARS-COV-2, pentru pacienții ce doresc testarea post vaccinata sau pentru a testa starea imunității fata de Virusul Corona.