Comunicat

Colectivul Spitalului Orășenesc „Ioan Lascăr” Comănești, dezminte informațiile vehiculate în spațiul public prin intermediul articolului ”Metoda pacientului fals a ajuns și la spitalul din Comănești. Primele două victime.” apărut în ”Vocea Comăneștiului” în data de 26.07.2019.

Afirmațiile din articol, potrivit cărora
”Doi angajați ai Spitalului Orășenesc „Ioan Lascăr” Comănești vor fi dați afară după ce au cerut mită unui pacient care era sub acoperire. Pretextul prezentării pacientului la spital a fost acordarea unui concediu medical, iar medicii i-ar fi cerut și o mică atenție, lucru pentru care au plătit cu funcția”,
sunt neadevărate, ofensatoare și absurde și fac parte din campania continuă a ”Vocii Comăneștiului” de discreditare a medicilor și imaginii Spitalului Orășenesc „Ioan Lascăr” Comănești.

Menționăm că întreg colectivul își desfășoară activitatea în deplină concordanță cu prevederile Codului de conduită etică și profesională al Spitalului Orășenesc „Ioan Lascăr” Comănești. Prin urmare, a emite asemenea informații neadevărate plasează într-o lumină nefavorabilă nu doar medicii, personalul sanitar din cadrul spitalului, dar creează și dubii greu de înlăturat asupra legalității și corectitudinii funcționării întregului sistem sanitar.

În consecință, considerăm profund calomnios articolul publicat de ”Vocea Comăneștiului” și dezmințim public afirmațiile neadevărate care prejudiciază atât onoarea profesională a celor doi medici, cât și imaginea Spitalului Orășenesc „Ioan Lascăr”.

Colectivul Spitalului Orășenesc „Ioan Lascăr” Comănești